Vážení zákazníci, e-shop SpolehlivePneu.cz bude uzavřen od 20.7.2019 do 4.8.2019 z důvodu celozávodní dovolené.
Děkujeme za pochopení a přejeme všem krásné léto!

Časté dotazy

Datum výroby

Jak poznám, kdy byla pneumatika vyrobena?

Stáří pneumatiky lze zjistit jednoduše z kódu za písmeny DOT. Z dvanácti symbolů uvedených na pneumatice jsou pro určení stáří pneumatiky důležitá poslední čtyři čísla. Ta udávají týden a rok výroby pneumatiky. Například „0114" znamená pneumatiku vyrobenou v prvním týdnu roku 2014. Kód bývá uveden většinou na vnější straně bočnice pneumatiky.

 

Co, když mám na pneumatice pouze tři čísla?

Čtyřmístný kód se používá od roku 2000. Do roku 2000 byl užíván jen třímístný kód. První dvě čísla, stejně jako dnes značí týden výroby pneumatiky. Poslední číslice pak rok v desetiletí. Označení „228" naleznete na pneumatice, která byla vyrobená v 22. týdnu roku 1988. V devadesátých letech se za tyto tři znaky přidával malý trojúhelník. Znak „228Δ" naleznete na pneumatice, která byla vyrobena v 22. týdnu roku 1998.

 

Co to je protektor?

Protektorování

Protektorování je způsob obnovy opotřebovaných pneumatik. Dnes se tato metoda nepoužívá v takovém množství, jako v minulosti, protože ceny nových pneumatik, které se vyrábějí v Číně a low brand pneumatik se pohybují lehce nad úrovní protektorů. Protektorované pneumatiky mají obecně horší vlastnosti, než pneumatiky nové.

  • Teplá vulkanizace

Popis výrobního procesu: na kostru, ze které se odstraní původní opotřebovaný běhoun se pomocí použití speciálních roztoků, pryže a pojidel nanese nový běhoun. Pneumatiku s nově naneseným běhounem bez vzorku vložíme do lisu. V lisu, kde je vysoká teplota a tlak se do pneumatiky vylisuje nový dezén. Jsou dva způsoby, jak lze pneumatiky protektorovat. Buďto: od boku do boku, kdy protektorujeme jen běhoun a protektorování celého pláště, kdy se protektoruje běhoun i bočnice.

  • Studená vulkanizace

Popis výrobního procesu: na kostru, ze které se odstraní původní opotřebovaný běhoun se pomocí použití speciálních roztoků, pryže a pojidel nanese nový běhoun, který je již předvulkanizovaný s hotovým dezénem. V tomto případě se již pneumatika dále tepelně neupravuje. Tato metoda se používá převážně u nákladních plášťů.

 

Kolik stojí doprava?

Za dopravu každé pneumatiky platí zákazník 139 Kč s DPH.

 

Jsou uvedené ceny na stránkách s DPH?

Všechny uvedené ceny jsou zobrazovány s DPH.

 

Kdy budou objednané pneumatiky doručeny?

Pokud je zboží na našem skladě, přepravní společnost GLSDPD doručuje zboží obvykle do 24 hodin po celé ČR. Zboží vám bude doručeno následující pracovní den po potvrzení odeslání Vaší objednávky. Potvrzení Vám přijde na e-mail ihned, jak budou všechny položky z Vaší objednávky skladem.
Zboží na další den zasíláme každý pracovní den, pokud je objednávka přijata do 15:30 hod.
Zboží je doručováno v pracovní dny 8:00-18:00. Konkrétní čas doručení Vám bude sdělen dopravcem.

 

Když mám v technickém průkazu rychlostní index T, mohu použít rychlostní index H?

Rychlostní index musí být stejný, nebo vyšší, než je uvedeno v technickém průkazu. V případě, že se jedná o zimní pneumatiky, může být rychlostní index o jednu řadu nižší, než je uvedeno v technickém průkazu. Např. v technickém průkazu je uvedeno H (210 km/h), tudíž v případě zimního obutí můžete použít pneumatiky označené rychlostním indexem T (190 km/h).

 

Jaká je minimální hloubka dezénu?

V České Republice je předepsaná minimální hloubka dezénu 1,6 mm pro letní pneumatiky. Pro zimní pneumatiky je to pak 4mm  po celé ploše pneumatiky. Tento předpis však není všude stejný a v jednotlivých státech se liší.

Stát Hloubka dezénu Stát Hloubka dezénu
Belgie 1,6 mm Polsko 1,6 mm
Bulharsko 1,6 mm Portugalsko 1,6 mm
Dánsko 1,6 mm Rakousko 4,0 mm
Finsko 3,0 mm Řecko 1,6 mm
Francie 1,6 mm Slovensko 1,0 mm
Chorvatsko 1,0 mm Slovinsko 1,6 mm
Itálie 1,6 mm Španělsko 1,6 mm
Maďarsko 1,0 mm Švédsko 3,0 mm
Německo 1,6 mm Švýcarsko 4,0 mm
Nizozemsko 1,6 mm Velká Británie 1,6 mm
Norsko 3,0 mm    

 v tabulce jsou uvedeny minimální hloubky dezénu pouze pro letní pneumatiky. 

 

Co znamená Runflat pneumatika?

Runflat pneu

Označení Runflat nalezneme na pneumatikách, na kterých jsme schopni pokračovat v jízdě, přestože došlo k defektu, nebo nám nějakým způsobem unikl tlak z pneumatiky. Někdy nazývané dojezdové pneumatiky jsou používány některými automobilkami za účelem nahrazení rezervního kola, nebo sady, kterou lze pneumatiku opravit. Za tuto vymoženost si připlatíte. Runflatová pneumatika je zpravidla o cca 30% dražší, než běžná pneumatika. Tyto pneumatiky mají oproti běžné pneumatice zesílenou boční konstrukci, tudíž je s nimi jízda méně komfortní. V případě ztráty tlaku z pneumatiky by měl řidič (pokud to zjistí) zpomalit na cca 80km/h. V případě defektu, nebo poškození se Runflatové pneumatiky většinou neopravují.

Označení Runflat pneumatik výrobcem

  • Michelin - ZP
  • Pirelli - RFT
  • Continental - SSR, CSR
  • Dunlop - DSST
  • Bridgestone - RFT
  • GoodYear - ROF
  • BMW - "*" je značení konstruktéra automobilů BMW

 

Rychlostní indexy pneumatik

Znak   km/h   Znak   km/h 
L 120   U  200
M 130   H  210
N 140   V  240
P 150   W  270
Q 160   Y  300
R 170   ZR  přes 300
S 180    
T 190    

 

Značení/štítkování pneumatik

V červnu 2012 bylo zavedeno povinné značení pneumatik. Jinak také řečeno štítkování. Upřesňuje ho Evropská komise. Jedná se tedy o hodnocení podílu na spotřebě paliva, přilnavosti na mokré vozovce a na vnější hlučnosti pneumatiky. Nařízení říká, že pneumatiky pro osobní vozy a lehké užitkové vozy vyrobené po 30. červnu 2012 a uvedené na trh v zemích Evropské unie od listopadu 2012 musí být označeny na veškerých prodejních místech samolepkou, kde jsou vlastnosti pneumatiky uvedeny. Tyto informace musí být uvedeny i na webových stránkách výrobců a dodavatelů. Každý typ a rozměr má svůj vlastní štítek. Prohlédněte si průvodce novým štítkem EU pro pneumatiky od společnosti Continental nebo shlédněte video, kde je celá problematika. 

 

Stárnutí pneumatik

V poslední době pronikají na veřejnost informace ohledně stáří a stárnutí pneumatik. Jelikož je naší snahou informovat Vás o všem co se děje, přikládáme zde oficiální vyjádření z řad výrobců. 

 

Doporučit známému

Kontaktní formulář

Hlídací pes

eur

TOPlist